Home > Our Glory > School Achievements > 2015

2015

INTERNATIONAL COMPETITIONS 
CCA / SubjectName of CompetitionType of Award Won
Environmental EducationThe Young Mayor Award (Mrs Habibah Ismail)The Young Mayor Award (Merit)
 Environmental Education Eco-Schools Programme International Green Flag
 Science The International Competitions and Assessments for SchoolsCredits 


NATIONAL COMPETITIONS
CCA / SubjectName of CompetitionType of Award Won
NCC(Air)Best Uint Competition for Year 2014GOLD
 NCC (Land) Best Uint Competition for Year 2014 Bronze
 Malay Dance SYF Arts Presentation 2015 (Malay Dance)Certificate of Disctinction 
 Badminton National C Division Boys4th 
Girl Guides  Puan Noor Aishah Award 2014 Silver
MTL (Chinese Unit)Story Challenge 2015Semi-Finals 
 MTL (Chinese Unit) Story Challenge 2015 Finals
 MTL (Chinese Unit)"Awe-Inspiring Virtual and Ocean of Prosperity" 2015 National Calligraphy Competition  Semi-Finals
 MTL (Chinese Unit) Chinese Calligraphy Competition 2015 Merit
 Red Cross Excellent Unit Award for Year 2014Gold 
 Symphonic BandSYF Arts Presentation 2015 Distinction 
 Choir SYF Arts Presentation 2015 Distinction
 Boys Brigade J M Fraser AwardBronze Honour Roll 
 Boys Brigade BB WeekBronze Honour Roll 
Boys Brigade  Character Quest Silver Honour Roll
Boys Brigade  Adventure QuestBronze Honour Roll 
 Environmental Education School Green AwardLotus Susatained Achievement Award (6thh Time) 
 Environmental Education 3R AwardSustained 3R Award (3rd Time) 
 Environmental EducationCentral Singapore O.N.E  Central Singapore O.N.E Gold Award 
 Maths Australian Mathematics CompetitionCertificate of Disctinction (2)
 Certificate of Credit (18)
Maths  Singapore Mathematical OlympiadsJunior: 4 Honourable Mention Awards
Senior: 3 Bronze & 2 Hononourable Mention 
 Science  National Ignite Challenge(Finalist)Finalist  
 Science  Elementz Silver
 Science Elementz  Bronze
  Science  East Zone A* Star Science Fair CompetitionMerit
Aesthetics  National Arts Education Award  Blaze
 NPCC Unit Overall Proficiency AwardBronze 

ZONAL COMPETITIONS

CCA / SubjectName of CompetitionType of Award Won
MalaySouth Zone Sahibba (Scrabble) CompetitionCertificate of Participation
 Badminton South Zone C Division Girls3rd 
 Badminton South Zone C Division Boys3rd  
Badminton South Zone B Division Girls 2nd 
 Badminton South Zone B Division Boys3rd 
 Red Cross Red Cross Youth First Aid Competition1st in District 
 Girl Guides Tent-pitching Competition (Camp Challenge) 2nd in South Division
 Girl GuidesPatrol Gadgets Competition (Camp Challenge) 2nd in South Division 
 Girl GuidesPatrol Identity Competition (Camp Challenge) 3rd in South Division 
 Girl Guides Patrol Flag Competition (Camp Challenge)3rd in South Division 
 Girl Guides Outdoor Cooking Competition (Camp Challenge)3rd in South Division 
 Girl GuidesKetupat Weaving Competition (Camp Challenge) 3rd in South Division 
 Girl Guides Telematch Competition (Camp Challenge)2nd in South Division 
 Girl GuidesGuess The Lyrics Competition (Camp Challenge) 2nd in South Division 
Girl Guides  Wide Game Competition (Camp Challenge)2nd in South Division 
 Girl GuidesSecret Game Competition (Camp Challenge) 3rd in South Division 
 Table Tennis''B' Division Girls South Zone Inter School Table Tennis Competition 4th in South Zone 
 Table Tennis''C' Division Girls South Zone Inter School Table Tennis Competition 3rd in South Zone 
Volleyball 'B' Division Girls South Zone Inter School Volleyball Championships 2nd in South Zone 
 Volleyball'B' Division Boys South Zone Inter School Volleyball Championships 2nd in South Zone 
 Volleyball 'C' Division Girls South Zone Inter School Volleyball Championships2nd in South Zone 
 Volleyball'C' Division Boys South Zone Inter School Volleyball Championships 4th in South Zone